20 września 2013

Jak szybko rosną paznokcie?


Dziś trochę o pazurkach, o tym jak szybko rosną i od czego to zależy. Trochę o ich budowie .
Tak więc nie przedłużając zaczynajmy;)

Budowa paznokcia.


Macierz paznokcia, to tu rozpoczyna się wzrost paznokcia :

 Wzrost paznokcia zaczyna się od korzenia, jest on ukryty pod wałem paznokciowym zakończonym obrąbkiem naskórkowym. To tu również powstaje keratyna, tu znadują się nerwy, naczynia limfatyczne, krwionośne zapewniające dostarczanie substancji odżywczych do paznokcia. Komórki paznokcia dzielą się w macierzy i w miarę nawarstwiania się masy zrogowaciałej przesuwają się po łożysku paznokcia w kierunku końca palca.

Szybkość porostu paznokcia:
  

Szybkość wzrostu paznokci wynosi ok.0,1 mm/ dzień, przy czym paznokcie rąk rosną szybciej niż paznokcie stóp, szybciej rosną latem niż zimą. Paznokcie u palców rąk rosną z prędkością 2- 3 mm na miesiąc. Oznacza to, że całkowita wymiana paznokcia odbywa się przez około 6 miesięcy. Paznokcie u palców stóp rosną tylko 1 - 1.5 mm na miesiąc. Ich odnowa jest możliwa w ciągu 12 miesięcy.

Od czego zależy porost paznokci:

 -diety
-przyjmowania suplementów
-nawilżenia
-produktów które stosujemy do paznokci
-dobrej pielęgnacji


Grubość płytki paznokcia:

-waha się w okolicach 0,5-07 mm.

 Kilka ciekawostek paznokciowych:

 *Najszybciej paznokcie rosną  między 20 a 30 rokiem życia.

*Hindus Schridhar Chillal, który w 1998 r. obciął swoje rekordowe paznokcie lewej ręki o łącznej długości 6,15 m przypłacił zaniechanie obcinania zniekształceniem dłoni i lewostronnym uszkodzeniem nerwów spowodowanym unieruchomieniem ręki.

No i to na tyle.
Pozdrawiam;*

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z chęcią wysłucham Waszej opini. Każdy komentarz jest mile widziany , no i oczywiście odwiedzam blogerki ,które pozostawią po sobie komentarz;)