14 lutego 2014

Historia WalentynekChcąc nie chcąc, wszyscy wiemy że dziś 14 lutego- Walentynki.Wiemy że to święto zakochanych. A czy tak naprawdę wiemy jak ono powstało i kim jest święty Walenty? Dziś trochę ciekawostek i trochę historii. Zapraszam.


Pierwsze wzmianki:

Pierwowzorem Walentynek był zwyczaj obchodzony w starożytnym Rzymie. 14 lutego obchodzony był Dzień Płodności i Macierzyństwa, było to pogańskie święto. Z tej okazji każda młoda niezamężna kobieta wrzucała do wielkiego dzbana kartkę ze swoim imieniem. Następnie kawalerowie losowali kartki. Tą, którą wylosował stawała się jego partnerką na świąteczne zabawy, a nie raz i na całe życie.

Nazwa święta zakochanych pochodzi od imienia św.Walentego.


Odrobina o patronie:

Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 lat, aby w tedy mogli służyć jako żołnierze . Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r


Walentynki w Polsce:

Do Polski obchody walentynkowe trafiły w latach 90. XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich, a także wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Święto to konkuruje o miano tzw. święta zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką, obchodzonym w nocy z dnia 21 na 22 czerwca. 

Na dziś to tyle, miłego dnia !Pozdrawiam Martyna;*

6 komentarzy:

 1. Ja bardzo lubię walentynki :) Nawet jak byłam singielką to je lubiłam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Great Blog! I love the style of it

  visit my
  Blog | Facebook | Bloglovin

  let me know what you think :)

  would you like to follow each other?

  OdpowiedzUsuń
 3. Oo ciekawe info:*
  Sliczny blog,rewelacyjne zdjecia.
  Co myslisz nad wspolna obserwacja?
  Xnataliaxx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe informacje :D Śliczne zdjęcia ;)
  http://milena-place.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. świetny post i blog !
  obserwuję :))

  OdpowiedzUsuń

Z chęcią wysłucham Waszej opini. Każdy komentarz jest mile widziany , no i oczywiście odwiedzam blogerki ,które pozostawią po sobie komentarz;)